LDM231-251 Specifications
From ViewSonic Documentation
Jump to: navigation, search
Technical Specifications
product photo
Model No. P/N
VS19935 LDM231-251
Item Category Specifications
Model   LDS135-153
LED Screen Type Direct View LED Display
Size 231”
Active Size
(H x V)
5,120 mm x 2,880 mm
201.57” x 113.39”
Pitch Size 2.5 mm
Resolution 2048 x 1152
Refresh Rate 3840 Hz
Contrast Ratio 6000:1 (Typical)
Brightness 100-600 cd/m2
(100 levels of adjustment)
Input Signal   4 x HDMI (v. 2.0; HDCP 2.2)
1 x USB Type A (2.0)
1 x USB Type A (3.0)
1 x LAN (RJ45)
1 x IR in
1 x USB Type C (data only)
1 x RS-232 (for control)
1 x RJ45 (for LAN control)
1 x Wi-Fi Input (2.4 G/5 G Hz)
Output Signal   1 x HDMI Out
2 x Audio Out (1 x 3.5 mm internal; 1 x 3.5 mm external)
1 x USB Type A (Shared) [5V/2A]
Speaker Output   2 x 30W
RS-232 RS-232 Serial Control
Power Voltage 100V-120V/30A ~ 50/60Hz
220-240V/15A ~ 50Hz
(will vary by country)
Operating Conditions Relative Humidity 10%~80% non-condensing
Altitude ≤ 5,000 m
≤ 16,404 ft
Temperature 0° C to 40° C
32° F to 104° F
Storage Conditions Altitude ≤ 5,000 m
≤ 16,404 ft
Humidity 10%~85% non-condensing
Temperature -10° C to 60° C
32° F to 104° F
Physical Dimensions
(W x H x D)
Without Wall Mount 5,132 x 3,026 x 31 mm
202.04” x 119.13” x 1.22”
With Wall Mount 5,132 x 3,026 x 53 mm
202.04” x 119.13” x 2.08”
With Back Mount 5,132 x 3,026 x 91 mm
202.04” x 119.13” x 3.58”
Weight Without Wall Mount 378 kg
833.34 lb
With Wall Mount 411 kg
906.09 lb
With Back Mount 432 kg
Power Consumption On 1443W (Normal)
4124W (Max)
Off < 0.5W
Note: Product specifications are subject to change without notice.
LED Display Stuck Pixel Definition
Item Acceptance Criteria
Stuck Pixel
(whole display)
≤ 60 stuck pixels
Stuck Pixel
(as marked in green)
≤ 15 stuck pixels
(Single Module)
≤ 6 stuck pixels
Timing Chart
HDMI (PC)
Resolution Refresh Rate (Hz)
640 x 480 60
800 x 600 60
1024 x 768 60
HDMI (Video)
Video Resolution Refresh Rate (Hz)
480i 640 x 480 60
576p 720 x 576 50
800 x 600 800 x 600 60
1024 x 768 1024 x 768 60
720p 1280 x 720 50, 60
1080p 1920 x 1080 24, 25, 30, 50, 60
2560 x 1080 2560 x 1080 60
2160p 3840 x 2160 24, 25, 30, 50, 60 Hz
Note:
  • The computer text quality is optimal in HD 1080 mode (1920 x 1080, 60Hz).
  • Consult your computer’s instructional manual on how to connect to an external display.
  • If a vertical and horizontal frequency-select mode exists, select 60Hz (vertical) and 67.5KHz(horizontal). In some cases, abnormal signals (such as stripes) might appear on the screen when the computer power is turned off (or if the computer is disconnected). If this is the case, press the [INPUT SOURCE] button to enter the video mode and supply an active signal.
  • The display timings conform to VESA and CTA standards.
  • The optimal vertical frequency for each mode is 60Hz.
  • HDMI 3 does not support YUV 420.
Supported Media Formats
Multimedia Codec Formats
Type File Type Codec Ability
Photo
Video .3gp H.263 Max Resolution: 1920 x 1080 30 Hz
Audio: AMR_NB
MPEG-4 Max Resolution: 1920 x 1080 30 Hz
Audio: AMR_NB
.avi MPEG-2/4 Max Resolution: 1920 x 1080 30 Hz
Audio: MPEG_Audio_Layer3
MJPEG Max Resolution: 1920 x 1080 30 Hz
Audio: MPEG_Audio_Layer3
.flv H.264 Max Resolution: 1920 x 1080 30 Hz
Audio: AAC 2.0
.mkv H.264 Max Resolution: 1920 x 1080 30 Hz
Audio: AAC 2.0
H.265 Max Resolution: 1920 x 1080 30 Hz
.mp4 H.264 Max Resolution: 3840 x 2160 30 Hz
H.265 Max Resolution: 3840 x 2160 30 Hz
.vob MPEG-2 Max Resolution: 1920 x 1080 30
Audio: PCM
.mpg/.mpeg MPEG-2 Max Resolution: 1920 x 1080 30 Hz