LDM216-251 Specifications: Difference between revisions
From ViewSonic Documentation
No edit summary |
| Line 14: | Line 14: | ||
{{Top}} </noinclude> | {{Top}} </noinclude> | ||
==Technical Specifications== | ==Technical Specifications== | ||
<center>[[File: | <center>[[File:LDM163-181.png|500px]] | ||
Revision as of 09:40, 15 June 2022
Technical Specifications
| Model No. | P/N |
|---|---|
| VS18476 | LDM216-251 |
| Item | Category | Specifications | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Model | LDM216-251 | ||||
| LED Screen | Type | Direct View LED Display | |||
| Size | 216” | ||||
| Active Size | 188.98” (H) x 106.3” (V) 4800 mm (H) x 2700 mm(V) | ||||
| Pitch Size | 2.5 mm | ||||
| Resolution | FHD, 1920 x 1080 | ||||
| Refresh Frequency | 4440Hz | ||||
| Contrast Ratio | 6000:1 (Typical) | ||||
| Brightness | 100-600 cd/m2 (8 levels of adjustments) | ||||
| LED Lifespan | 100,000 hours | ||||
| Input Signal | 2 x HDMI (1920 x 1080 @ 60Hz, HDCP 1.4) 1 x LAN (RJ45) 1 x USB Type A (3.0) 2 x USB Type A (2.0) | ||||
| Output Signal | 1 x HDMI (1080p @ 60Hz) 1 x Audio Out (3.5 mm) 1 x USB Type B (for debug) 1 x USB Type A (Power)[5V/1A x 1; 5V/0.5A x 2] | ||||
| Speaker Output | 5W x 2 Stereo | ||||
| RS-232 | RS-232 Serial Control | ||||
| Power | Voltage | 100V-120V/30A ~ 50/60Hz 220-240V/15A ~ 50Hz (vary by country) | |||
| Operating Conditions | Temperature | 32° F to 104° F (0° C to 40° C) | |||
| Humidity | 20%~80% non-condensing | ||||
| Altitude | ≤ 6,562 ft (2,000 m) | ||||
| Storage Conditions | Temperature | -4° F to 140° F (-20° C to 60° C) | |||
| Humidity | 10%~90% non-condensing | ||||
| Physical Dimensions (W x H x D) |
w/o Wall Mount | 4820.95 x 2818.45 x 35 mm (189.8” x 110.96” x 1.38”) | |||
| w/ Wall Mount | 4820.95 x 2818.45 x 56 mm (189.8” x 110.96” x 2.2”) | ||||
| Weight | Physical | 340 kg (749.57 lb) | |||
| Power Consumption | On | 3430W (Normal) 4900W (Max) | |||
| Sleep | <0.5W | ||||
| Off | <0W | ||||
LED Display Stuck Pixel Definition
| Item | Acceptance Criteria |
|---|---|
| Stuck Pixel (whole display) |
≤ 60 stuck pixels |
| Stuck Pixel (as marked in green) |
≤ 18 stuck pixels |
| Stuck Pixel (Single Module) |
≤ 5 stuck pixels |
Timing Chart
HDMI (PC)
| Resolution | Refresh Rate (Hz) |
| 640 x 480 | 60, 72, 75 |
| 720 x 400 | 70, 85 |
| 800 x 600 | 56, 60, 72, 75 |
| 832 x 624 | 75 |
| 1024 x 768 | 60, 70, 75 |
| 1152 x 864 | 60, 70, 75 |
HDMI (Video)
| Video | Resolution | Refresh Rate (Hz) |
|---|---|---|
| 480i | 720 x 480 | 60 |
| 576i | 720 x 576 | 50 |
| 480p | 720 x 480 | 60 |
| 576p | 720 x 576 | 50 |
| 720p | 1280 x 720 | 60 |
| 1080i | 1920 x 1080 | 50, 60 |
| 1080p | 1920 x 1080 | 24, 25, 30, 50, 60 |
- NOTE:
- The computer text quality is optimal in HD 1080 mode (1920 x 1080, 60Hz).
- Consult your computer’s instructional manual on how to connect to an external display.
- If a vertical and horizontal frequency-select mode exists, select 60Hz (vertical) and 67.5KHz(horizontal). In some cases, abnormal signals (such as stripes) might appear on the screen when the computer power is turned off (or if the computer is disconnected). If this is the case, press the [INPUT SOURCE] button to enter the video mode and supply an active signal.
- The display timings conform to VESA and CTA standards.
- The optimal vertical frequency for each mode is 60Hz.