LDM216-251 Specifications: Difference between revisions
From ViewSonic Documentation
Jump to: navigation, search
No edit summary
Line 14: Line 14:
{{Top}} </noinclude>
{{Top}} </noinclude>
==Technical Specifications==
==Technical Specifications==
<center>[[File:LD163-181.png|500px]]
<center>[[File:LDM163-181.png|500px]]
{| class="wikitable" style="font-weight:bold; text-align:center;" width="30%"
Revision as of 09:40, 15 June 2022
Model No. P/N
VS18476 LDM216-251
Item Category Specifications
Model LDM216-251
LED Screen Type Direct View LED Display
Size 216”
Active Size 188.98” (H) x 106.3” (V)
4800 mm (H) x 2700 mm(V)
Pitch Size 2.5 mm
Resolution FHD, 1920 x 1080
Refresh Frequency 4440Hz
Contrast Ratio 6000:1 (Typical)
Brightness 100-600 cd/m2 (8 levels of adjustments)
LED Lifespan 100,000 hours
Input Signal 2 x HDMI (1920 x 1080 @ 60Hz, HDCP 1.4)
1 x LAN (RJ45)
1 x USB Type A (3.0)
2 x USB Type A (2.0)
Output Signal 1 x HDMI (1080p @ 60Hz)
1 x Audio Out (3.5 mm)
1 x USB Type B (for debug)
1 x USB Type A (Power)[5V/1A x 1; 5V/0.5A x 2]
Speaker Output 5W x 2 Stereo
RS-232 RS-232 Serial Control
Power Voltage 100V-120V/30A ~ 50/60Hz
220-240V/15A ~ 50Hz
(vary by country)
Operating Conditions Temperature 32° F to 104° F (0° C to 40° C)
Humidity 20%~80% non-condensing
Altitude ≤ 6,562 ft (2,000 m)
Storage Conditions Temperature -4° F to 140° F (-20° C to 60° C)
Humidity 10%~90% non-condensing
Altitude ≤ 6,562 ft (2,000 m)
Physical Dimensions
(W x H x D)
w/o Wall Mount 4820.95 x 2818.45 x 35 mm
(189.8” x 110.96” x 1.38”)
w/ Wall Mount 4820.95 x 2818.45 x 56 mm
(189.8” x 110.96” x 2.2”)
Weight Physical 340 kg (749.57 lb)
Power Consumption On 3430W (Normal)
4900W (Max)
Sleep <0.5W
Off <0W
LED Display Stuck Pixel Definition
Item Acceptance Criteria
Stuck Pixel
(whole display)
≤ 60 stuck pixels
Stuck Pixel
(as marked in green)
≤ 18 stuck pixels
(Single Module)
≤ 5 stuck pixels
Timing Chart
HDMI (PC)
Resolution Refresh Rate (Hz)
640 x 480 60, 72, 75
720 x 400 70, 85
800 x 600 56, 60, 72, 75
832 x 624 75
1024 x 768 60, 70, 75
1152 x 864 60, 70, 75
HDMI (Video)
Video Resolution Refresh Rate (Hz)
480i 720 x 480 60
576i 720 x 576 50
480p 720 x 480 60
576p 720 x 576 50
720p 1280 x 720 60
1080i 1920 x 1080 50, 60
1080p 1920 x 1080 24, 25, 30, 50, 60
NOTE:
  • The computer text quality is optimal in HD 1080 mode (1920 x 1080, 60Hz).
  • Consult your computer’s instructional manual on how to connect to an external display.
  • If a vertical and horizontal frequency-select mode exists, select 60Hz (vertical) and 67.5KHz(horizontal). In some cases, abnormal signals (such as stripes) might appear on the screen when the computer power is turned off (or if the computer is disconnected). If this is the case, press the [INPUT SOURCE] button to enter the video mode and supply an active signal.
  • The display timings conform to VESA and CTA standards.
  • The optimal vertical frequency for each mode is 60Hz.